Strona główna
Piaskowanie zębów - na czym polega ten zabieg stomatologiczny?
Piaskowanie zębów - na czym polega ten zabieg stomatologiczny?

04.07.2024

Piaskowanie zębów - na czym polega ten zabieg stomatologiczny?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak uzyskać piękny, biały uśmiech? Odpowiedzią na to pytanie może być zabieg piaskowania zębów. To metoda usuwania przebarwień i osadu nazębnego, która przywraca naturalny blask zębom. W tym artykule dowiesz się, na czym polega piaskowanie zębów i jakie są jego zalety. Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg, warto poszukać sprawdzonego dentysty.

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który ma na celu usunięcie osadu nazębnego oraz przebarwień powstałych na powierzchni zębów. Stosowany jest zarówno w celach profilaktycznych, jak i estetycznych. Zabieg polega na oczyszczaniu powierzchni zębów za pomocą specjalnego urządzenia – piaskarki. W trakcie piaskowania strumień wody, powietrza i drobnych cząsteczek ścierających (najczęściej wodorotlenku glinu) usuwa osad nazębny oraz przebarwienia. Piaskowanie jest bezbolesne i można je wykonać u osób z wrażliwymi zębami.

Kiedy warto wykonać piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zalecane przede wszystkim osobom, które borykają się z problemem żółtych czy przebarwionych zębów. Przebarwienia mogą powstać na skutek spożywania napojów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino, palenia papierosów lub stosowania niektórych leków. Piaskowanie zębów może być również pomocne w przypadku kamienia nazębnego, który jest przyczyną stanów zapalnych dziąseł i nieświeżego oddechu. Można wykonać ten zabieg również w celach profilaktycznych, aby pomóc utrzymać zdrowie jamy ustnej i cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jak przebiega zabieg piaskowania zębów?

Zabieg piaskowania zębów jest szybki i bezbolesny. Można go wykonać np. u dentysty na Ursynowie. Przed rozpoczęciem zabiegu stomatolog dokładnie oceni stan Twojej jamy ustnej oraz omówi z Tobą oczekiwania i możliwości. Następnie specjalistyczne urządzenie – piaskarka – zostanie napełnione odpowiednim środkiem ściernym. Strumień wody, powietrza i drobnych cząsteczek ścierających zostanie skierowany na powierzchnię zębów, usuwając osad nazębny oraz przebarwienia. Po zabiegu zęby są dokładnie płukane, aby usunąć resztki środka ściernego.

Jakie są zalety piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze jest to metoda usuwania osadu nazębnego oraz przebarwień, dzięki czemu zęby odzyskują naturalny, biały kolor. Po drugie zabieg ten ma działanie profilaktyczne – regularne piaskowanie może zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego oraz stanom zapalnym dziąseł. Po trzecie piaskowanie zębów jest bezbolesne i można je wykonać u osób z wrażliwymi zębami.